• کاشان - میدان شورا - ساختمان نوآوری سلامت

تماس با ما

09016693332

031-55543022

ایمیل

info@r-tebvida.ir

ساعات کاری

شنبه تا پنجشنبه 8 تا 14:30

آزمایش خون MPV چه زمان‌هایی باید انجام شود

آزمایش خون MPV چه زمان‌هایی باید انجام شود

آزمایش خون MPV چه زمان‌هایی باید انجام شود

 

متوسط حجم خون پلاکتی یک آزمایش خون است که میانگین پلاکت‌ها را در خون اندازه‌گیری می‌کند، پلاکت‌ها به زخم‌های التهابی کمک کرده و مانع خونریزی بیش از حد خواهند شد، توجه کنید که سطح پلاکتی بالا و یا پایین می‌تواند نشانه‌ای از یک وضعیت شدید باشد. اندازه‌گیری حجم خونی متوسط (MPV) غالبا به وسیله یک آزمون کامل خون مورد بررسی قرار می‌گیرد، آزمایش کامل خون می‌تواند اطلاعات مهمی را در رابطه با تعداد گلبول‌های مختلف نشان دهد. در این مقاله قصد داریم به بررسی آزمایش خون MPV و دلایل انجام آن بپردازیم.

اطلاعاتی در رابطه با آزمایش خون MPV

آزمایش خون MPV یک شمارش پلاکتی در هر میکرولیتر خون را نشان می‌دهد، افراد سالم دارای محدوده معینی از پلاکتها هستند، این محدوده بین 150000 تا 400000 در هر میکرولیتر تعیین شده است، اصطلاحا به محدوده پایین پلاکت‌ها ترومبوسیتوپنی گفته می‌شود و اصطلاح تعداد بالای پلاکت‌ها هم ترومبوسیتوز می‌باشد. آزمایش خون MPV می‌تواند به صورت جدا و یا همراه یک آزمایش خون کامل انجام گردد. پزشکان اگر به وجود اختلالی مشکوک شوند، آن هم اختلالی که بر روی تعداد پلاکت‌ها اثرگذار باشد آزمایش خون MPV را تجویز خواهند کرد، در حقیقت آزمایش خون MPV می‌تواند نتیجه را مشخص نماید.

چه انتظاراتی در این رابطه وجود دارد؟

آزمایش خون MPV شامل گرفتن خون از دست می‌باشد، گرفتن یک نمونه خون ممکن است چند دقیقه به طول بیانجامد اما باید گفت که ناراحتی کمی را ایجاد خواهد کرد، گاهی امکان دارد افراد هنگامی که پزشکان قصد گرفتن نمونه خون دارند کمی قرمز شوند، باید گفت بعد از مدت اندکی به آرامش خواهند رسید و مشکل حل می‌شود. غالبا آزمایش خون و مراحل آن به خوبی پیش می‌رود اما در برخی مواقع امکان دارد در محل نمونه‌برداری کبودی‌هایی شکل گیرد، این کبودی‌ها به سرعت از بین خواهند رفت، البته امکان دارد که فرد موردنظر در محلی که خون از آن گرفته شده است تا 2 روز احساس درد نماید، این مسئله امری طبیعی به حساب می‌آید اما اگر این درد بیش از حد باشد و یا به آن مشکوک شدید بهتر است هر چه سریعتر به پزشک مراجعه نمایید. تکنیسن‌های آزمایشگاه پس از نمونه‌برداری آن را در دستگاه قرار خواهند داد تا بدین ترتیب بتوان تعداد پلاکت‌ها را به دست آورد.

آیا این کار از ایمنی لازم برخوردار است؟

توجه داشته باشید که این آزمایش بسیار ایمن بوده و دارای عوارض بسیار کم و یا بهتر بگوییم عوارض نادر می‌باشد. افرادی که دارای اختلالات مربوط به خونریزی هستند باید در رابطه با هرگونه سوابق موجود به پزشک اطلاع‌رسانی نمایند، اکثر افراد این آزمایش را با یک ناراحتی کوتاه تجربه می‌کنند، در مجموع می‌توان آزمایش خون MPV را یکی از ساده‌ترین و ایمنترین آزمایش‌ها به حساب آورد.

زمان نتیجه‌گیری از آزمایش به چه اندازه است؟

مدت زمانی که باید برای به دست آوردن نتیجه صرف کرد متفاوت خواهد بود، بیمارستان‌هایی که تست‌های اورژانسی انجام می‌دهند، زمان‌هایی که بیمار در معرض جراحی قرار دارد مسلما بلافاصله تعیین خواهد شد اما در حالت عادی از انجام آزمایش تا نتیجه‌گیری چند روز زمان نیاز دارد، این امری طبیعی محسوب می‌گردد. هنگامی که مغز استخوان موجب ایجاد و تولید پلاکت‌های زیادی می‌شود مسلما در آزمایش مربوطه سطوح آن بالا خواهد بود، هنگامی که دلیل این موضوع ناشناخته باشد اصطلاحا به این وضعیت ترومبوسیتوز گفته می‌شود، اگر پلاکت‌های اضافی ناشی از عفونت‌های احتمالی و یا سایر وضعیت‌های پزشکی باشد اصطلاحا ترومبوسیتوز ثانویه گفته می‌شود.

احتمال ایجاد شدن لخته خون:

هنگامی که پلاکت‌ها در خون یک فرد به مقادیر زیاد وجود داشته باشد امکان ایجاد لخته خون وجود دارد، لخته شدن خون یک نوع حفاظت طبیعی در برابر خونریزی به حساب می‌آید، با این حال چون پلاکتها موجب انعقاد خون می‌شوند ممکن است لخته‌های خونی خطرناک را نیز ایجاد نمایند. توجه داشته باشید که لخته خون هم ممکن است از بین برود و هم ممکن است از بخشی به بخش دیگر منتقل گردد. خطر ابتلا به لخته خون در افرادی وجود دارد که یا دچار بیماری باشند و یا قادر به حرکت دادن اندام‌های خودشان نیستند.

شرایط سخت اما موقت:

وجود برخی از شرایط موقت می‌تواند آزمایش خون MPV را در حد بالایی نشان دهد، برخی از دلایل بالا بودن پلاکتها در خون را می‌توان موارد زیر عنوان کرد:

 • بازسازی کردن آسیب‌ها
 • بازیابی خون پس از انجام جراحی
 • بهبودی به وسیله نوشیدن بیش از حد و یا کمبود ویتامینB12
 • فعالیت‌های فیزیکی شدید از جمله دوندگی‌های طولانی ماراتن
 • استفاده کردن از قرص‌های ضد بارداری
 • شرایط جدی‌تر و مزمن

در صورتی که وضعیت شمارش پلاکتها کماکان بالا باشد ممکن است شرایط پزشکی زیر دلایل این مشکل به حساب آیند:

 • سرطان: سرطان ریه، معده، پستان و تخمدان و همچنین لنفوم می‌توانند موجب افزایش تعداد پلاکتها گردند، آزمایش خون اضافی، اسکن، تصویربرداری و بیوپسی نیز می‌توانند برای تشخیص احتمالی سرطان به کار گرفته شوند.
 • آنمی: افراد مبتلا به کمبود آهن یا آنمی ممکن است پلاکتهای بالایی داشته باشند، انجام آزمایش خون می‌تواند اشکال کم خونی را تشخیص دهد.
 • اختلالات التهابی: بیماری‌هایی که باعث پاسخ ایمنی التهابی همانند آرتریت روماتوئید و یا بیماری التهابی روده می‌شوند می‌توانند موجب افزایش پلاکتها گردند، در بسیاری از موارد افراد علائم دیگری را نیز تجربه می‌کنند.
 • عفونت: برخی از عفونت‌ها همانند سل می‌توانند در افزایش پلاکتها نقش داشته باشند.
 • اسپلنکتومی: از بین بردن طحال نیز می‌تواند موجب این افزایش پلاکتها گردد.

معنای پایین بودن تعداد پلاکتها چیست؟

پایین بودن پلاکتها می‌تواند موجب خونریزی گردد و فرد را در معرض خونریزی‌های بیشتری هم قرار دهد، امکان دارد علت این مشکل ناشناخته باشد. در صورتی که تعداد پلاکت خون کمتر از 20000 در هر میلی‌لیتر باشد فرد ممکن است دچار خونریزی گردد، توجه داشته باشید افرادی که دچار خونریزی خود به خودی هستند ممکن است نیاز به انتقال خون داشته باشند، باید بدانید که این وضعیت بسیار خطرناک بوده و افراد مبتلا به آن باید هر چه سریعتر و بدون فوت وقت مورد درمان قرار گیرند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارتباط با ما


شماره تماس

55543022 - 031
09016693332

ادرس

کاشان - میدان شورا - ساختمان نوآوری سلامت 

پست الکترونیک

info@r-tebvida.ir

مقالات ما


آزمایش خون MPV چه زمان‌هایی باید انجام شود
 • 1
 • ژانویه
 • آزمایش خون MPV چه زمان‌هایی باید انجام شود

    متوسط حجم خون پلاکتی یک آزمایش خون است که میانگین پلاکت‌ها را در خون اندازه‌گیری می‌کند، پلاکت‌ها به زخم‌های التهابی کمک ...

  چند نوع آزمایش قند داریم؟
 • 3
 • ژانویه
 • چند نوع آزمایش قند داریم؟

  دیابت بیماری‌ایی است که همه ما با آن آشنایی داریم. می‌دانیم که قند خون بالا می‌تواند زمینه را برای بروز ناراحتی‌های جدی ...

  دلایل نیاز به انجام آزمایش مدفوع
 • 5
 • ژانویه
 • دلایل نیاز به انجام آزمایش مدفوع

  آخرین قسمت از سیستم گوارش بدن، روده ها هستند. مواد غذایی بعد از هضم در معده، باید وارد روده ها شوند تا ...

  اطلاعاتی در رابطه با آزمایش آلبومین
 • 7
 • ژانویه
 • اطلاعاتی در رابطه با آزمایش آلبومین

  علت‌های تجویز آزمایش آلبومین توسط پزشکان آزمایش آلبومین در حقیقت به بررسی میزان این پروتئین در خون افراد خواهد پرداخت، در صورتی ...