• کاشان - میدان شورا - ساختمان نوآوری سلامت

تماس با ما

09016693332

031-55543022

ایمیل

info@r-tebvida.ir

ساعات کاری

شنبه تا پنجشنبه 8 تا 14:30

باکتری های مفید و مضر

باکتری های مفید و مضر

باکتری های مفید و مضر

باکتری‌های مفید و مضر را بشناسید

همیشه اسم باکتری‌ها با بیماری‌های سخت و خطرناک مترادف بوده است  بنابراین طبیعی است که شنیدن اینکه بدن شما میزبان ميلياردها باکتری است چندان حس خوبی در شما ایجاد نکند. اما اصلا نگران نباشید. همه آنها به ما حمله نمی‌کنند و بسیاری از آنها نه تنها صلح طلب هستند بلکه حضور و وجودشان برای سلامت ما حیاتی است. بهتر است باکتری‌های مثبت‌ و مفید را تقویت و حفظ کرده و منفی‌ها را از بین ببرید.
عواملی که باعث خارش سر می‌شوند:
عاشق حمام، استخر و محیط‌های گرم و مرطوب:
وقتی دارید از آب گرم وان حمام لذت می‌برید یا زیر جریان آب گرم دوش ایستاده‌اید میکروب سودوموناس آئورژینوزا ممکن است تمام لذت این حمام گرم را از بین ببرد. این باکتری از راه منافذ ریز فولیکول‌های مو به زیر پوست سر خزیده و عفونتی ایجاد می‌کند که باعث خارش و درد می‌شود.
نابودش کنید: وقتی شنا می‌کنید پوشاندن سر با یک کلاه شنا در پیشگیری از این عفونت بسیار مفید خواهد بود. از طرف دیگر خوردن یک ساندویج مرغ یا مقداری ماهی سالمون و تخم مرغ بدن شما را در مقابله با این عفونت تقویت خواهد کرد. متخصصان پوست برای سلامت فولیکول‌های مو خوردن مقدار زیادی پروتئین را توصیه می کنند چرا که برای مقابله عوامل خارجی که در پوست ایجاد عفونت می‌کنند وجود فولیکول‌های سالم امری ضروری است. خوردن پروتئین در کنار اسیدهای چرب مفید(روغن زیتون، مغزها، آووکادو) سلامت پوست شما به‌خصوص در ناحیه سر را تضمین خواهد کرد. در هفته خوردن 4 آووکادو متوسط یا دو قوطی تن ماهی برای شما کافی خواهد بود.
نگهبان های سخت‌جان:
آنها باکتری‌های بد را از بدن بیرون می‌کنند
بسیاری از باکتری‌ها از همان بدو تولد وارد بدن ما می‌شوند. به‌طور طبیعی لاکتوباسیلوس پلانتاروم هم از همان سنین کودکی سر و کله‌اش در روده پیدا می‌شود. کار بسیار جالب این باکتری این است که به عوامل بیماری‌زا داخل روده متصل شده و مانع از اثر بیماری‌زایی آنها می‌شوند. مهم‌ترین تاثیر این باکتری‌ها در مقابله با عوامل ایجاد کننده اسهال در بدن است.

خوش آمدید: زیتون یا کلم رنده شده آبپز به همراه ترشی باعث تقویت این عوامل محافظ در روده شما می‌شود اما در عین حال توجه داشته باشید که ورزش سنگین تعداد این باکتری‌ها را کاهش می‌دهد. ورزش‌های شدید و پر فشار تاثیر منفی روی تعداد این باکتری‌ها دارند. برای پیشگیری از این مشکل قبل از ورزش چند تمشک یا شاه توت بخورید. تحقیقات دانشمندان لهستانی نشان داده میوه‌های خانواده توت تاثیر منفی استرس در بدن را کاهش می‌دهد چون حاوی مقادیر زیادی آنتوسیانین است.

آنهایی که باعث لذت بردن از غذا می‌شوند
از غذای خود لذت برده و احساس سبکی کنید
وقتی مشغول خوردن لبنیات هستید بیفیدوباکتریوم انیمالیس علائم سندرم روده تحریک پذیر را برطرف می‌کند. این باکتری زمان عبور غذا از روده بزرگ را تا 21درصد کاهش می‌دهد.
خوش آمدید: برای تقویت این شرایط می‌توانید موقع شام یک موز بخورید یا اگر می‌خواهید چیز بزرگ‌تری بخورید بروید سراغ پاستا یا لازانیا.  این قبیل غذاها فروکتو الیگوساکارید هستند. کاری نداشته باشید که این مواد چه هستند، فقط بدانید که اینها باعث تکثیر این باکتری‌ها می‌شوند. جمعیت زیاد این باکتری‌ها باعث می‌شود غذای شما سریع‌تر هضم شده و معده خیلی سریع خالی شود.
عامل ایجاد جوش:
با حذف این مزاحم‌ها پوستی جوان داشته باشید
این مشکلی دائمی به‌خصوص در جوانان است و بسیاری از مردم برای درمان آن به پزشک مراجعه می‌کنند. در بيشتر موارد جوش و برجستگی‌های روی پوست به واسطه استافیلوکوک طلایی ایجاد می‌شود. این باکتری روی پوست اغلب افراد یافت می‌شود. در عین حال این باکتری می‌تواند عامل ایجاد بیماری‌های خطرناک دیگری هم باشد. اگر استافیلوکک طلایی از پوست عبور کند می‌تواند باعث ایجاد مننژیت یا ذات‌الریه شود.
نابود کنید: این باکتری‌ها را با تعرق از بین ببرید. درمیسیدین که برای استافیلوکک طلایی سمی است یک آنتی‌بیوتیک طبیعی است که در عرق بدن یافت می‌شود. سعی کنید دست‌کم یکبار در هفته در برنامه ورزشی خود تمرینات با شدت بالا را بگنجانید. با این کار ضربان قلب به‌شدت افزایش یافته و باعث عرق کردن شما می‌شود. برای هر برنامه ورزشی از یک حوله تمیز استفاده کنید تا تجمع این باکتری روی پوست به حداقل برسد. استفاده از حوله‌های کاغذی که یکبار مصرف هستند بهترین گزینه است.
میکروب روی موبایل:
باکتری‌های مضر می‌توانند در مکان‌هایی تجمع کنند که به ذهن شما هم نمی‌رسد. فقط فکر کنید که باکتری‌ای وجود دارد که می‌تواند باعث خارش انگشتان شما شود. کورینه باکتریوم مینوتیسیموم واقعا می‌تواند خارش شدیدی در پوست ایجاد کند. بنابر تحقیقات دانشمندان انگلیسی این باکتری عامل قرمزی روی صفحات لمسی(touch) زندگی می‌کند.
نابود کنید: قرار دادن پوشش روی صفحه کلید و تمیز کردن مرتب صفحه لمسی و کیبورد یکی از راه‌های پیشگیری از تجمع این باکتری است. در عین حال بهتر است بعد از استفاده از این لوازم دست‌ها را بشویید. فقط یادتان باشد برای پیشگیری از تجمع مجدد آنها بعد از شستن دست‌ها را به‌هم نمالید و حتما دست‌ها را خشک کنید.
محافظ دستگاه گوارش
پیشگیری از غارت یخچال در ساعت 3 بعدازظهر 
حتما اسم هلیکوباکتر پیلوری به گوش‌تان خورده است. ماجرا از این قرار است که وقتی هنوز در گهواره هستید این باکتری معروف وارد دستگاه گوارش شما شده و به شما کمک می‌کند تا در طول زندگی وزن متناسبی داشته باشید. این باکتری هورمون‌های تنظیم اشتهای شما را کنترل می‌کند.

خوش آمدید: بنا بر نتایج تحقیقات دانشمندان دانشگاه کپنهاگ دانمارک، خوردن روزی یک عدد سیب باکتری‌های بد را از بین می‌برد. سیب اسید لاکتیک تولید می‌کند که اغلب باکتری‌ها از آن فراری هستند ولی هلیکوباکتر پیلوری آن را دوست دارد. میکروب‌های خوب از ارسال سیگنال‌های گرسنگی در بدن جلوگیری کرده و هر کاری می‌کنند تا دست شما به طرف ظرف شیرینی و بیسکویت نرود  بنابراین نباید اجازه داد این باکتری مفید به این راحتی‌ها از دست برود. با این حال این باکتری معایبی هم دارد. هلیکو باکتر عامل اصلی ایجاد زخم معده است. برای پیشگیری می‌توانید داخل ساندویج بیکن و تخم مرغ یک مشت اسفناج بریزید. تحقیقات دانشمندان دانشگاه اوپسالا سوئد نشان داده نیترات موجود در برگ‌های سبز جداره معده را ضخیم کرده و بافت معده را در برابر اسید زیاد محافظت می‌کند.
ضدقهرمان”
یادتان باشد ای‌کولای همیشه چیز بدی نیست
اشریشیا کولای یا به عبارت ساده‌تر ای کولای می‌تواند باکتری بسیار خطرناکی باشد. نگاهی به تحقیقات میکروسکوپی در باره اشیریشیا کولای نشان می‌دهد این باکتری سالانه مسئول ایجاد بیش از20هزار عفونت در بریتانیاست. اما بد نیست بدانید این باکتری فقط زمانی که از روده بزرگ خارج می‌شود به حالت یک ضد قهرمان جهش پیدا می‌کند. وقتی این باکتری در جای صحیح خود باشد با کمک ویتامین K از سخت شدن شریان‌ها جلوگیری کرده و خطر ابتلا به حمله قلبی را کاهش می‌دهد.
خوش آمدید: برای اینکه این باکتری سر به هوا سرش به کار خودش باشد و آزاری به بدن نرساند هر هفته در برنامه غذایی خود 5 وعده لوبیا بگنجانید. فیبرهای غیر قابل جذب موجود در لوبیا هضم نمی‌شوند ولی از روده بزرگ عبور کرده و باعث می‌شوند ای کولای به تولیدات مفید ادامه دهد. لوبیا قرمز بیشترین محتوای فیبر را داشته و بعد از آن لوبیا چیتی قرار دارد. جدا از این کار که باکتری‌ها را در جای خود قرار می‌دهد فیبر در اواسط بعدازظهر اشتهای شما را کاهش داده و کمک می‌کند تا بدن شما راحت‌تر مواد مغذی را جذب کند.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارتباط با ما


شماره تماس

55543022 - 031
09016693332

ادرس

کاشان - میدان شورا - ساختمان نوآوری سلامت 

پست الکترونیک

info@r-tebvida.ir

مقالات ما


آزمایش خون MPV چه زمان‌هایی باید انجام شود
 • 1
 • ژانویه
 • آزمایش خون MPV چه زمان‌هایی باید انجام شود

    متوسط حجم خون پلاکتی یک آزمایش خون است که میانگین پلاکت‌ها را در خون اندازه‌گیری می‌کند، پلاکت‌ها به زخم‌های التهابی کمک ...

  چند نوع آزمایش قند داریم؟
 • 3
 • ژانویه
 • چند نوع آزمایش قند داریم؟

  دیابت بیماری‌ایی است که همه ما با آن آشنایی داریم. می‌دانیم که قند خون بالا می‌تواند زمینه را برای بروز ناراحتی‌های جدی ...

  دلایل نیاز به انجام آزمایش مدفوع
 • 5
 • ژانویه
 • دلایل نیاز به انجام آزمایش مدفوع

  آخرین قسمت از سیستم گوارش بدن، روده ها هستند. مواد غذایی بعد از هضم در معده، باید وارد روده ها شوند تا ...

  اطلاعاتی در رابطه با آزمایش آلبومین
 • 7
 • ژانویه
 • اطلاعاتی در رابطه با آزمایش آلبومین

  علت‌های تجویز آزمایش آلبومین توسط پزشکان آزمایش آلبومین در حقیقت به بررسی میزان این پروتئین در خون افراد خواهد پرداخت، در صورتی ...