• کاشان - میدان شورا - ساختمان نوآوری سلامت

تماس با ما

09016693332

031-55543022

ایمیل

info@r-tebvida.ir

ساعات کاری

شنبه تا پنجشنبه 8 تا 14:30

چگونه دیورتیکولیت را درمان کنیم؟

چگونه دیورتیکولیت را درمان کنیم؟

چگونه دیورتیکولیت را درمان کنیم؟

چگونه بیماری ديورتيكوليت را درمان کنیم؟

ديورتيكوليت در شکل ها و شدت های مختلف بروز می‌کند و یک درمان خاص برای تمام آنها وجود ندارد. در ادامه به چند نوع درمان عادی برای ديورتيكوليت های مختلف میپردازیم.

اکثر مردم مشکل خاصی با ديورتيكوليت پیدا نمیکنند و به کسانیکه طی کولونوسکوپی یا دیگر آزمایشات با این بیماری تشخیص داده شده اند ولی علائمی از آن ندارند فقط توصیه میشود فیبر زیاد مصرف کنند. البته میزان فیبری که حمله ها را کاهش میدهد هنوز معلوم نیست ولی توصیه کلی بر مصرف 20 الی 30 گرم فیبر در روز است.

در خصوص گزینه های درمان بهتر است آنها را در دو طبقه بندی قرار دهیم: درمان برای ديورتيكوليت حاد و مزمن.

در درمان ديورتيكوليت حاد ، هم به حمله های جدید و هم به قدیمی رسیدگی میشود و اکثر بیماران با تجویز آنتی بیوتیک و اصلاح رژیم غذایی تسکین می یابند و نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارند. به بیمارانی که فشار خون یا ضربان قلب بالا یا تب ندارند آنتی بیوتیک از نوع خوراکی داده میشود و تا زمانیکه حمله ها رفع شوند فقط مصرف مایعات توصیه میشود.

در مورد حمله های شدیدتر که با علائمی مانند گلبول سفید خون بالا ، تب شدید ، فشار خون و ضربان قلب بالا همراه است و یا کسانیکه به آنتی بیوتیک خوراکی جواب نداده اند ، بیمار باید در بیمارستان بستری تا آنتی بیوتیک بصورت تزریقی و سرم دریافت کند. پزشک معمولا 4 تا 6 هفته پس از ریکاوری از حمله ی اولیه کولونوسکوپی انجام میدهد تا احتمال بیماری های دیگر (سرطان یا بیماری های التهاب روده) کنار گذاشته شوند.

بیمارانی که حمله ی شدید داشته اند در معرض تشکیل آبسه (کیسه ای چرکی ناشی از پارگی دیورتیکول ملتهب ) قرار دارند و این مورد به راحتی در سی تی اسکن قابل تشخیص است. آبسه های کوچک به راحتی با آنتی بیوتیک رفع میشوند ولی آبسه های بزرگتر طی روشی به نام ” تخلیه از راه پوست” قابل درمانند که بکمک سی تی اسکن یا سنوگرافی قطعه ای برای تخلیه آبسه به بدن وارد میشود.

جراحی برای ديورتيكوليت حاد فقط در مواردی نادر انجام میگیرد مانند:

 • حمله منجر به پارگی روده و در نتیجه نشت مدفوع به معده شده (پریتونیت) ، این افراد احساس مریضی شدید همراه با دل پیچه و فشار خون و ضربان قلب بالا میکنند. این افراد باید جراحی فوری شوند.
 • آبسه از طریق ” تخلیه از راه پوست” تخلیه نمیشود یا موثر نیست.
 • با دارو ، آنتی بیوتیک و بستری در بیمارستان بهبودی حاصل نشده.
 • برای کسانیکه سیستم ایمنی بدنشان بخاطر پیوند عضو یا شیمی درمانی تضعیف شده.

برای درمان دیورکولیت حاد چندین گزینه ی جراحی داریم ، لاپراسکوپی (با حداقل تهاجم) و یا جراحی سنتی باز . در جراحی لاپراسکوپی ، به جای یک برش بزرگ ، چند برش ریز حدود یک تا دو سانتیمتری زده میشود. برای اکثر جراحی های روده و رکتوم 3 الی 5 برش لازم است. سپس لوله های کوچکی بنام “تروکار” از طریق این برش ها به شکم وارد میشوند. سپس شکم بکمک گاز دی اکسید کربن باد کرده تا جراح فضای کافی داشته باشد. در این مرحله جراح میتواند بکمک ابزاری فلزی و باریک بنام لاپاروسکوپ که در آن دوربین تعبیه شده داخل شکم را روی مانیتور مشاهده کند. در این جراحی به جای دست جراح ، یک سری ابزار مخصوص برای عبور از تروکار ابداع شده است.

برای انتخاب نوع و تکنیک جراحی عوامل مختلفی دخیل هستند مانند سلامتی کلی و وضعیت کلینیکی بیمار ، قدرت کنترل گاز و دفع و تجربه ی جراح در خصوص انجام تکنیک ها. هدف اصلی در این موارد کنترل عفونت و بهبود کامل بیمار با حداقل خطر و عوارض میباشد.

هدف از این جراحی ها برداشت بخشی از روده با یا بدون کلوستومی ، شستشو و حفظ روده ، تغییر مسیر مدفوع بکمک استومی (ایجاد کانال بین اندام داخلی و سطح پوست) بدون برداشت کامل روده است. درجراحی و درمان دیورتیکول حاد فقط بخش مریض روده (معمولا در روده سیگموئید) برداشته میشود. پس از این برداشت ، پزشک باید روی اتصال مجدد روده به رکتوم و یا ایجاد کلوستومی تصمیم گیری کند. در کلوستومی انتهای روده از دیواره ی شکم خارج و کیسه ای برای جمع آوری مدفوع تعبیه میشود.

مسلما اتصال مجدد روده به رکتوم به نفع بیمار است ولی انجام کلوستومی در آینده با خطرات و پیچیدگی های بیشتری روبرو است. البته در مورد اتصال مجدد جراح باید موارد دیگری هم در نظر بگیرد مثل عدم التیام زخم یا امکان نشت که منجر به عفونت میشود. خطر نشت بین 6 الی 19 درصد به مراتب بیتشر از 5 درصد است .

جراح گزینه ی دیگری هم دارد ، برداشتن بخشی از روده و اتصال مجدد آن ، ولی برای محافظت از محل اتصال و عبور نکردن مدفوع از آن محل بخشی از روده ی کوچک برای تخلیه از دیواره ی شکم خارج می‌شود. این روش ایلیستومی حلقه ای نام دارد . در ایلیستومی حلقه ای ، پس از گذشت 2 تا 3 ماه از عمل اولیه ، یک عمل دیگر برای اتصال مجدد روده ی کوچک و اجازه عبور مدفوع از مسیر عادی لازم است. خطرات موجود در تمام این سناریوها باید پس از بررسی کامل وضعیت هر بیمار در کنار هم مقایسه شوند

در سال های اخیر تکنیک جانبی ای برای درمان دیورتیکول حاد انجام شده که شستشوی لاپروسکوپی شکم میباشد. در اینجا بکمک تکنیک لاپروسکوپی شکم وارسی ، کل مدفوع خارج و جداره ها شستشو می‌شوند. هدف اینکار خارج کردن ترشحات عفونی و قرار دادن زه کش برای کنترل پساب و التیام روده بدون برداشتن بخشی از روده.

این تکنیک بیشتر برای بیمارانی که آبسه یا سوراخی روده و گسترش عفونت دارند (ولی مدفوع به شکم رخنه نکرده) استفاده میشود. مشکلی که با این روش وجود دارد اینست که ناحیه ی ملتهب روده هنوز جای خود باقی مانده و بیمار در معرض خطر و عفونت های مجدد میباشد. نتیجه ی این تکنیک تقریبا نوین در مقایسه با روش های سنتی هنوز مشخص نشده و تحقیقات هنوز ادامه دارند.

در درمان دیورتیکولیت مزمن به عود شدن بیماری و عوارض حمله های حاد رسیدگی می‌شود. در کل برای درمان نوع مزمن بخش مریض روده برداشته (معمولا سیگموئید) و روده ها مجددا به هم متصل میشوند.

این کار بکمک تکنیک لاپاراسکوپی یا عمل باز انجام می‌گیرد. مزیت کلی عمل لاپاروسکوپی در برش های ریز و ریکاوری سریع است. شکل8. در اینجا برداشتن کل روده ای که دیورتیکول دارد ضروری نیست و فقط بخش مریض روده برداشته و اطمینان حاصل میشود که اتصال مجدد و خوبی بین بخش های سالم روده و رکتوم صورت گرفته باشد.

همانطور که قبلا توضیح دادیم جراحی روده کلا با خطراتی مواجه است ، خوب نشدن درست یعنی عدم التیام بخش های متصل شده وهمچنین نشت. چون روده ی سیگموئید مستقیما روی حالب چپ قرار گرفته (لوله ای که ادرار را از کلیه به مثانه هدایت میکند) لذا طی عمل خطر آسیب دیدن این بخش وجود دارد مخصوصا اگر تعداد حملات دیورتیکولیت بیشتر باشند. در این حالت (در کنار جراحی اصلی ) جراح متخصص دستگاه ادرار ، لوله یا استنت در یک یا هر دو حالب قرار میدهد تا از آسیب دیدن حالب جلوگیری شود.

معمول ترین خطر مربوط به جراحی روده ، عفونت است. این عفونت میتواند از زخم پوست یا لایه های زیرین و یا درون شکم بروز کند. عفونت زخمی با باز کردن زخم و تعویض پانسمان درمان میشود. عفونت های عمیق تر با آنتی بیوتیک و تخلیه ترشحات طی زه کشی و یا تکرار جراحی انجام میگیرد.

در ضمن امکان عفونت مجرای ادرار هم وجود دارد و برای تخلیه مثانه طی جراحی و پس از آن از کاتاتیر (سوند) استفاده میشود. دیگر خطرات جراحی شامل پنومونی (التهاب ریه) بعد از عمل ، حمله قلبی ، سکته مغزی ، لختگی خون در پاها ، از کارافتادن اندام و حتی مرگ می‌باشد. به خاطرهمین خطرات بالا است که جراحی باید از مزیت های بیشتری برخوردار باشد. اصلی ترین مزیت جراحی برای دیورتیکولیت مزمن جلوگیری از حمله های بعدی و درمان عوارضی از قبیل فیستول و تنگی روده است.

بیماری که یک بار مورد حمله ی دیورتیکول قرار گرفته در مقابل حملات بعدی مستعد است ، ولی این میزان برای دیورتیکول های بدون عوارض کمتر است. این میزان بین 1.4 تا 18 درصد متغیر است. با هر حمله ، خطر حملات بعدی بیشتر میشود و به همین خاطر قبلا بر این باور بودند که بیمار بیشتر در معرض جراحی اضطراری یا کلوستومی قرار میگیرد ، برای همین توصیه میشد زمانیکه بیمار در وضعیت مناسب به سر میبرد روده ی سیگموئید (بصورت پیشگیرانه) برداشته شود. حالا معلوم شده نیاز به جراحی اضطراری پس حمله ی دیورتیکول بدون عارضه بسیار کم است. البته شدت حمله قبلی روی حملات بعدی اثر دارد ، مثلا بیماری که حمله حاد (آبسه) داشته و با تخلیه از راه پوست درمان شده خطر تکرار برایش بیشتر است ، ولی علی رغم این ریسک بالا ، تحقیقات نشان داده بیمارانی که آبسه ی آنها با موفقیت درمان شده دیگر نیازی به جراحی ندارند. بنابراین اگر برای جلوگیری از حملات بعدی میخواهیم روده را برداریم این تصمیم باید بر اساس تعداد و شدت حمله های قبلی ، علائم فعلی و موجود و همچنین سن و شرایط کلی بیمار باشد.

زمانیکه دیورتیکولیت به تنگی روده یا فیستول منجر شود نیاز به جراحی قطعی تر میشود. اگر یادتان باشد تنگی روده یعنی باریک شدن بخشی از آن که عبور مدفوع را سخت میکند ، در بعضی موارد نادر تنگی روده آنقدر شدید است که انسداد کامل پیش می آورد. فیستول هم اتصال غیرعادی روده به اندام های دیگراست و میتواند به معده ، رحم ، واژن ، کولون سیگموئید و پوست کانال بزند . در هر دو جراحی فیستول و تنگی ، طبق توضیحات بالا کولون سیگموئید برداشته می‌شود . در جراحی فیستول شاید نیاز به برداشت اندام درگیر شود که این منجر به برداشت بخش بیشتری از روده و در حالت های وخیم معده ، واژن و رحم میشود.

بیماری دیورتیکول بیشتر در افراد مسن دیده میشود و میتواند علائم و شدت های گوناگون تا عفونت های شکمی مرگبار به همراه داشته باشد . درمان اکثرا با رژیم غذایی یا آنتی بیوتیک صورت میگیرد و جراحی برای موارد پیشرفته حفظ میگردد.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارتباط با ما


شماره تماس

55543022 - 031
09016693332

ادرس

کاشان - میدان شورا - ساختمان نوآوری سلامت 

پست الکترونیک

info@r-tebvida.ir

مقالات ما


آزمایش خون MPV چه زمان‌هایی باید انجام شود
 • 1
 • ژانویه
 • آزمایش خون MPV چه زمان‌هایی باید انجام شود

    متوسط حجم خون پلاکتی یک آزمایش خون است که میانگین پلاکت‌ها را در خون اندازه‌گیری می‌کند، پلاکت‌ها به زخم‌های التهابی کمک ...

  چند نوع آزمایش قند داریم؟
 • 3
 • ژانویه
 • چند نوع آزمایش قند داریم؟

  دیابت بیماری‌ایی است که همه ما با آن آشنایی داریم. می‌دانیم که قند خون بالا می‌تواند زمینه را برای بروز ناراحتی‌های جدی ...

  دلایل نیاز به انجام آزمایش مدفوع
 • 5
 • ژانویه
 • دلایل نیاز به انجام آزمایش مدفوع

  آخرین قسمت از سیستم گوارش بدن، روده ها هستند. مواد غذایی بعد از هضم در معده، باید وارد روده ها شوند تا ...

  اطلاعاتی در رابطه با آزمایش آلبومین
 • 7
 • ژانویه
 • اطلاعاتی در رابطه با آزمایش آلبومین

  علت‌های تجویز آزمایش آلبومین توسط پزشکان آزمایش آلبومین در حقیقت به بررسی میزان این پروتئین در خون افراد خواهد پرداخت، در صورتی ...